AKDAĞMADENİ SALEBİ MARKALAŞIYOR

IMG_9191.jpg

Akdağmadeni Belediyesi öncülüğünde Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ( Ege Tarımsal Araştırma Enstitüsü) , Oran Kalkınma Ajansı ve Erciyes Üniversitesi iş birliği ile Akdağmadeni salebinin marka değerinin ortaya çıkarılması , salep bitkisinin gelecek nesillere sağlıklı şekilde ulaştırılması için doğadan toplamaya alternatif bulunması , salep orkidelerinin tarla koşullarında yetiştirilmesi ve  tanıtımının yapılması için imzalar atıldı.

        Belediyemiz tarafından projelendirilen ‘’Salep orkidelerinin Kültüre Alınması’’ projesi için ilçemizi ziyaret eden Ege Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürü Dr. Ali PEKÜSTÜN ,Ünal KARİK Kayseri Erciyes Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölüm Başkanı Prof. Dr. Osman GÜLŞEN ve Oran Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Kamil TAŞÇIOĞLU Belediye Başkanımı Suphi DAŞTAN tarafından  makamında ağırlandı. Gerçekleştirilecek projenin detaylarının konuşulduğu toplantı sonrası açıklama yapan Başkanımız şunları söyledi. ‘’ Bilindiği gibi ülkemizde milyonlarca salep orkidesi yumrusu doğadan sökülerek salep ve dondurma yapımında kullanılmaktadır. Akdağmadeni’nde yetişen salep türlerinin ise dünya üzerinde var olan  ‘’glucomannan’’ diye tabir edilen değer olarak  en kaliteli salep türü olduğu belirlenmiştir. İlçemizin değerlerinden birisi olan salep orkidelerinin verimini arttırmak gelecek nesillere aktarılması için  doğadan toplamaya alternatif bulmak ve salep orkidelerini kültüre almak amacıyla başlattığımız  proje sonucunda Ege Tarımsal Araştırma Enstitüsü aracılığı ile salep orkidelerinin tarla koşullarında yetiştirilmesi , marka değerinin ortaya çıkarılması ve tanıtımının yapılması planlanmaktadır. Kayseri Erciyes Üniversitesi Ziraat Fakültesi ise salebin doğal koşullarda yetiştirilmesine yönelik Erciyes Üniversitesi bünyesinde araştırma projesini yürütecektir.  Yapılması düşünülen çalışmanın amacı Akdağmadeni salebi adıyla bilinen ‘’Dactylorhiza Romana’’ türü başta olmak üzere yörede yayılış gösteren ve toplanan salep türlerinin tanımlanması kültüre alınması kalite özelliklerinin belirlenmesi ve Akdağmadeni ilçesinde yetiştiriciliğinin yapılmasına yönelik çalışmalar yürütülmesidir.’’ Dedi

    İlçemizde Belediyecilik faaliyetlerimizi yürütürken geleceğimize yönelik her konuda sağlam adımlar atmaya devam ediyoruz diye sözlerine devam eden  Başkanımız ‘’ Belediye olarak bir çok alanda çalışmalarımız hızlı bir şekilde devam etmektedir. Gerek şehircilik anlamında gerek sosyal ve kültürel anlamda durmak bilmeden çalışan bir Akdağmadeni Belediyesi belirlediğimiz hedeflerimize emin bir şekilde ilerlemektedir.’’ Dedi.

     Yapılan protokol sonrasında taraflar arasında imzalar atılarak projenin hayırlı bir şekilde ilerlemesi ve İlçemize faydalı sonuçlar kazandırılması  temennisinde bulunuldu.

IMG_9222.jpg

 

 

AKDAĞMADENİ SALEBİ MARKALAŞIYOR - Akdağmadeni Belediyesi

akdagmadeni-salebi-markalasiyor,