BİR MOZAİKTİR AKDAĞMADENİ

DSC_6127.jpg


Belediye Başkanımız Suphi Daştan Yozgat Merhaba gazetesi basın mensuplarına ilçemizin dününü bugününü ve yarınını anlattı. Geçmişten günümüze yaşanan gelişmeleri ve merak edilen soruları cevaplayan Belediye Başkanımız Suphi Daştan ' ın röportajının tamamı :

 

            Akdağmadeni Belediye Başkanı Suphi Daştan ile ilçenin dününü, bu gününü ve yarınını konuştuk. 14 yıllık hizmet süresi boyunca kazandırılan yatırımlarla birlikte ilçenin yaşadığı değişimi anlatan Başkan Daştan, ilçenin İç Anadolu’nun bir numarası olmaya aday olduğunu ifade etti.
2017 yılında belediye kaynaklarıyla ilçeye 24 milyon liralık yatırım yapıldığını ifade eden Akdağmadeni Belediye Başkanı Suphi Daştan, “İlçemiz  İç Anadolu’nun bir numaralı ilçesi olma yolunda emin adımlarla yürüyor” ifadelerini kullandı.

3 DÖNEMDİR BAŞKAN SEÇİLMENİZDEKİ EN BÜYÜK ETKEN, SİZDE FARK YARATAN DEĞER NEDİR?

Bir işi yapıyorsan severek yapacaksın. Hizmeti sevmek, partini sevmek ve insanları sevmek halkın da bizi sevmesini ve yanımızda olmasını sağlıyor. Cumhurbaşkanımızın da dediği gibi biz aslında hizmetkarlarız. Yüce Rabbim bunu bize insanlarımıza hizmet edelim diye nasip etmiş ki bunu kendine ilke edinirsen bu iletişimi kesinlikle sağlarsın. Ben buraya sırf bana ‘Belediye Başkanı’ desinler diye gelmiş olursam kaybederim. Bu görevlerdeki esas ilke severek yapmak.. Hangi göreve gelirsen gel işini severek yapacaksın. Sevmediğin bir görevi yapamazsın. Gönül işidir bu.

PARMAKLA GÖSTERİLECEK İŞLER SİZİN İMZANIZI TAŞIYOR. BU İLETİŞİMİ NASIL SAĞLADINIZ? İNSANLARIN GÖNLÜNÜ NASIL KAZANDINIZ?

Ben buraya hizmet etme gayesi ile geldim. İşimi severek ve layıkıyla yaparsam, Cenab-ı Allah mutlaka bütün işlerimi kolaylaştırır. Olay aslında şu; samimiyetle, halisane niyetle hizmet ettikten sonra yapılamayacak hiçbir şey yok.

BELEDİYE BAŞKANI OLDUĞUNUZ DÖNEMDE YAŞADIĞINIZ SIKINTILAR VE ZORLUKLAR NELERDİ? BUNLARI NASIL AŞTINIZ?

Ben geçmişte de siyaset yaptım. 2004’ten sonra belediye başkanı oldum. Şimdiki Cumhurbaşkanımız da Belediye Başkanlığı’ndan gelme. Bundan dolayı belediye yasalarında yapılmayacak değişiklikler yapıldı, belediyelere yetki verildi. Bu, belediyeler için büyük bir şanstır. Bu şans da çok iyi kullanılmalıdır. Çünkü belediyeler geliri gideri çok olan büyük işletmelerdir. Biz bu imkanları olumlu kullanarak Akdağmadeni’ni yeniden inşa ettik.

BU ZAMANA KADAR YAPTIĞINIZ ÇALIŞMALARDA HEDEFLERİNİZ NELERDİ? HANGİLERİNE ULAŞTINIZ?

Hedef belirlemek çok önemlidir. Hedeflediğiniz noktaya geldiğinizde, yeniden bir hedef noktası belirlemeniz gerekir.  Çünkü hedefleriniz bittiği anda siz de bitersiniz. Bizim hedefimiz sadece belediye başkanlığı değildi. Yani Akdağmadeni’nin yolunu,  suyunu yapmak,  çamurunu gidermek ya da çöpünü almak değildi. İç Anadolu Bölgesi’nde bir numara olma hedefi ile  göreve geldik. Bu hedefe de hızlı bir şekilde yaklaşıyoruz. Alt yapı, üst yapı çalışmalarımız bitti. Sıcak suyumuz, doğalgazımız geliyor. Bundan sonraki projelerimize geldiğimizde ise Akdağmadeni tabiat harikası bir ilçe. Tarihi dokuya sahip ender ilçelerimizden biri. Böyle olması bize güç katıyor ve hedeflerimize hızlı bir şekilde yaklaşıyoruz. Ben, içimde ukte kalacak her şeyi yapma gayretinde oldum. Artık Akdağmadeni bir raya, bir rotaya oturtuldu ve hedeflerine hızlı bir şekilde ulaşmak için ilerliyor. İnşallah hedeflerine en kısa zamanda ulaşacak.

DSC_6121.jpg

BAŞKANLIK DÖNEMİNİZDE AKDAĞMADENİ’NE GÜZEL HİZMETLERİNİZ OLDU. HAYALİNİZDE YAPMAK İSTEYİP DE YAPAMADIĞINIZ BİR PROJE OLDU MU?

Şuana kadar isteyip de yapamadığım hiç bir şey olmadı. Allah’ın izni ile zamanı geldiğinde projelerimizi bir bir gerçekleştiriyoruz. Tekrar ifade ediyorum; bu sadece benim becerim değil. Bir maneviyat var ve maneviyat çok önemlidir. İnanmak başarmanın yarısıdır. Bakın, hizmete bizi davet etmediler bizler talip olduk.  Çözeceğiz dedik. Vatandaş da bize güvenip oy verdi. Akdağmadeni tarihinde üç dönemdir belediye başkanlığı yapıyorum. Akdağmadeni, Yozgat’ın ve Türkiye’nin en eski belediyelerinden birisi. Akdağmadeni’nin farklı ve çok değişken bir siyaseti vardır. Çok iyi yetiştirilmiş devlet adamı vardır. Aynı zamanda bürokraside de çok serttir. İnsanlara çamur atmak kolay. Aslında aklı başında olan insan bunu yapmaz. Bu ülke genelinde olan bir şey sadece Akdağmadeni’ne özgü değil. İlçemizde de o tür şeyleri yapan kişiler, yüksek ihtimalle toplum içerisinde dışlanan insanlardır. Aklı başında hiçbir Akdağmadenilinin  böyle şeyler yapacağını sanmıyorum. Akdağmadeni insanları geçmişinden,  tarihi kültüründen dolayı bu türlü şeyler yapmaz, yapsa da gelir sebebiyle birlikte  sana izah eder. Şu anda Akdağmadeni, İç Anadolu’nun en huzurlu ilçesidir. 2004’ te huzurlu bir ilçe olma sözünü vermiştim. Çünkü Akdağmadeni huzuru bozulmaya başlayan bir ilçe haline gelmişti. Biz o huzuru tekrar sağladık. Bayanlarımız gecenin hangi saati olursa olsun şu anda bir mahalleden bir mahalleye huzur içerisinde gider kimse de dönüp bakmaz.Biz huzuru sağladık.

YOZGAT’A BİRÇOK ŞEY KAZANDIRAN BEKİR BOZDAĞ AKDAĞMADENİ İLÇEMİZE NE GİBİ KATKILAR SAĞLADI?

Bir  Bakanın Yozgatlı olması Yozgat için çok önemlidir. Bekir Bozdağ kabinede en uzun bakanlık yapan isimlerden birisidir. Sayesinde çok büyük hizmetler yapıldı. Ben şunu her zaman dile getiriyorum, büyük yatırımlarda çok büyük emeği vardır. Yozgat’ın her köşesinde bir dokunuşu  vardır. Tabi ki burası kendi ilçesi ama şunu size net söylüyorum: Ben Bekir Bey’in hiç bir zaman ayrımcılık yaptığı kanaatinde değilim. Bekir Bey Akdağmadeni ve Yozgat için bir şanstır. Naif bir insandır kimseyi kırmak istemez. Yozgat’a çok büyük hizmetleri olmuştur ve inşallah daha da olacağına inanıyorum.

“TARİHİN DOĞA İLE BULUŞTUĞU KENT” OLARAK ADLANDIRILAN AKDAĞMADENİ’NDE TARİHİ DOKUYU KORUMAK  İÇİN
YAPTIĞINIZ ÇALIŞMALARDAN BAHSEDER MİSİNİZ?

Geçmişini bilmeyen geleceğini de bilemez. Akdağmadeni, Yozgat’ta tarihi doku bakımından en zengin ilçedir. Yaklaşık 12 adet tescilli tarihi eser ilçemizde bulunuyor. Bunların hemen hemen hepsini restore ettik, ayağa kaldırdık. Bu çalışmaların hepsini tarihi dokuyu bozmadan yaptık. Tabi bunların hepsi 2004 ten sonra yapıldı. Ondan önce tarihi doku tamamen çökmüş, kaybolmuş, unutulmaya yüz tutmuştu. Bunun için de belediye olarak bu konuda elimizden ne geliyorsa fazlasıyla yaptık. Bu görevde kaldığım süre boyunca gece gündüz demeden Akdağmadeni için hizmet etmeye devam edeceğim. İnşallah restore edilmeyi bekleyen bir kaç tarihi eseri de kısa sürede ilçemize yeniden kazandıracağız. Bu tarihi dokular bizler için çok önemlidir. ‘Neden önemlidir?’ diye sorarsanız: İç Anadolu Bölgesi’nde bir numara olacağız, turizme açılacağız diyoruz. Tarihimiz ve doğa turizmi bu hedefimize açılacak en önemli kapılarımızdır.
Akdağmadeni tarihe tanıklık etmiş bir ilçedir. 1841 yılında yapılan ilk nüfus sayımında Akdağmadeni’nin nüfusu 18 bin 500, Yozgat’ın genel nüfusu 60 bin’dir. Yani o zamanki nüfusun 3’te biri Akdağmadeni nüfusudur. Çünkü o tarihlerde 400 köyü olan bir ilçeydi burası. Sarıkaya, Sorgun ve Çekerek tamamen bize bağlıymış. Atatürk zamanında Meclis-i Mebusan’a ilk giden milletvekilimiz Akdağmadeni milletvekilidir. Bekir Bey var, ondan önce Lütfullah Bey var. Milli Eğitim Bakanlığı ve Ankara’da belediye başkanlığı yapan Atıf Benderlioğlu Akdağmadenili’dir.  Tek tek söylemek uzun bir zaman alacaktır. Kısaca söylersek, bürokraside çok iyi derecede yetişmiş birçok Akdağmadenili hemşerimiz vardır. Bu sebeple Akdağmadeni’nde belediye başkanlığı yapmak da o kadar kolay değildir.

2017 YILINDA İLÇEMİZE YAPILAN 24 MİLYONLUK BİR YATIRIMDAN BAHSEDİLİYOR. BUNUN NE KADARI SAĞLANDI?

Kabataslak hesapladığınızda 24 milyon gibi bir rakam çıkıyor. Detaylandırdığımız zaman, yaklaşık 8 milyon liralık  sıcak su ihalesi yapıldı. Kaba inşaatı tamamlanan ve üzeri park alanı olarak düzenlenecek iş merkezi ve oto park için 7,5 milyon. Yaklaşık 7 milyon lirayı istimlak için harcayacağız; dere yatağı üzerinde 33 tane dükkan var ve bu dükkanları istimlak ediyoruz. 16 dükkan için 3 milyon lira yatırdık. Bu yatırımların tamamını 2018 yılında tamamlamayı planlanıyoruz.
Yozgat’taki en modern kombine mezbaha tesisimizin yapımı sürüyor. Modern kesim üniteleri ile günde 200 büyük baş ve 200 küçük baş hayvan kesimi yapılabilecek kapasitededir. 500 metrekare kapalı alana sahip olacak bu tesis, bünyesinde 3 adet soğuk hava deposu barındıracak. Sağlıklı koşullarda ve veteriner denetiminde yapılacak kesimlerle, ilçemizde hayvancılığa ayrı bir boyut getireceğine inandığımız bu tesis, halkımıza tamamen hijyenik koşullarda hizmet verecektir.
Bir belediye başkanının en az 50 yıl ilerisini görmesi gerekir. Hedefi  günü kurtarmak olan, koltuğunu düşünen, “Bir daha seçilebilir miyim?” sorusuna cevap arayan bir insan belediye başkanlığı yapamaz. Biz buraya hizmet etmeye geldik ve hizmetlerimizi yapmaya devam ediyoruz. Dönem sonu geldiğinde halk takdir ederse devam edeceğiz. İşin şu boyutu da var; bu işin devamı hiç bir yerde yoktur, mutlaka bir yerde son bulacaktır. Çünkü siyasetin bir sonu vardır. Eğer güzel eserler bırakırsan, güzellikle yad edilirsin. Eğer hizmet etmez, güzel eserler bırakmazsan beddua ile yad edilirsin.
Belediye başkanı olmasaydım 3 veya 4 fabrika daha yapardım. Bunu açık ve net söylüyorum; bu iktidar döneminde insan bu yatırımları yapamıyorsa başka dönem mümkün değil yapamaz.Bu kadar imkanın olduğu bu dönemde biz Yozgat’ta kendi öz müteşebbisimizi çoğaltamadık. Ben 14 yıldır belediye başkanıyım, kimse gelip de “Başkanım bize önderlik et, şöyle bir projemiz var” demiş değildir. Merkezde de bu aynıdır. ‘Ne yaptılar ki?’ diye konuşuluyor, artık Rusya bile özelleşti.  Artık devlet fabrika yapmıyor.
Çünkü artık devlet özelleşiyor. Fabrikayı özel müteşebbis yapacak. Özel müteşebbis ile ilgili de Ak Parti döneminde, Organize Sanayi  Bölgesi 6. Bölgede.  Kredi dersen zaten bankalar seni kovalıyor.  Teşvikler var, niye yapmıyorsunuz kardeşim? Bunun için bir özeleştiri yapmamız lazım. Her şey para değil, itibar parayı satın alır ama para itibarı satın almaz.”

AKDAĞMADENİ’NİN  ÇÖZÜM BEKLEYEN BİR SORUNU VAR MI?

“Geçen ay yapmış olduğumuz ilçe kongremizde çok iddialı bir söz söyledim; “Mevcut belediye başkanıyım, kaynağımız var, iktidar partisiyiz. Bizim bilmediğimiz, insanlarımızın bildiği veya yeni bir fikri, bir projesi olan varsa yapılabilecek hangi projeyi istiyorsanız getirin yapalım” dedim. Bunu kolay kolay hiç bir siyasetçi söyleyemez. Çok iddialı bir şey söyledim. Salonda yaklaşık bin - bin 500 kişi var. Tabi ilçe dışından gelen misafirlerimiz de var. Varsa şuan bekliyorum.”

AKDAĞMADENİ HALKINA VERMEK İSTEDİĞİNİZ BİR MESAJINIZ VAR MI?

“Biz çok büyük milletiz, birliğimizi beraberliğimizi devam ettirelim. Büyüdükçe bizi parçalamaya çalışıyorlar. Bakın sizlere bir anekdot aktarayım, bu hep yaşanan bir olaydır; kendi ilçende, köyünde büyüyorsan çekemezler, ilçen büyüyorsa çevrendeki ilçeler çekemezler, il büyüyorsa diğer iller çekemez, ülke büyüyorsa diğer ülkeler çekemez, bizim sıkıntımız bu. Çünkü Türkiye büyüyor, Türkiye ileriye gidiyor,  düşmanları çoğalıyor. Halk olarak birlik beraberliğimizi sağlayalım. Öyle 10 yıl 20 yıl değil; 7 yıl içerisinde dünyanın sayılı ülkeleri içerisinde oluruz. Küçük işleri biz kendi aramızda tartışırız. Mutlaka siyasi partiler olacaktır; siyasi partiler demokrasinin vazgeçilmez unsurudur. Önemli olan küçük şeylerle  büyük şeyleri kaybetmemek. Dışarıdan, Türkiye’nin ayakta kalması için binlerce kişi dua ediyor. Dışarıdaki, bu ülke için umut etmiş kişilerin de kaderiyle oynamayalım.
Siyasette eleştirerek bir yere gelemezsin, bu işi yürütürsen gelirsin. Genç nesillerin geleceği ile oynamayalım, küçük kimseye yetmez ama büyük herkese yeter. Gençlik bizim için çok önemli, mutlaka gelecek nesilleri düşünmemiz lazım. Biz genç bir nüfusa sahibiz, birlik beraberliğimizi bozmazsak her zorlukları aşarız.”

 

BİR MOZAİKTİR AKDAĞMADENİ - Akdağmadeni Belediyesi

bir-mozaiktir-akdagmadeni,